Data: 03 X 2016

Jestem zwolennikiem budowy pola golfowego w Poznaniu, jednakże z poszanowaniem środowiska naturalnego.

3 główne aspekty, związane z ochroną środowiska, które należy brać pod uwagę, to 1) pobór wody do podlewania, 2) dewastacja zieleni oraz 3) skutki wykorzystania nawozów.

Ad 1) W ocieplającym się klimacie, i przy zwiększonej aktywności Słońca, wydaje się, że w naszej “stepowiejącej” Wielkopolsce, nie powinno brać się pod uwagę innego rozwiązania, niż poprowadzenie wody do podlewania pola golfowego z wodociągów miejskich, a nie pobieranie jej z gruntu.

Ad 2) Powinno wybrać się taki teren, którego przekształcenie w pole golfowe spowoduje jak najmniejsze zniszczenia w rodzimej zieleni. W tym kontekście Krzyżowniki są zdecydowanie najgorszą lokalizacją dla pola golfowego, biorąc pod uwagę, znajdującą się tam dużą ilość roślinności naturalnej.

Ad 3) Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej, należy wykonać ekspertyzę, które określi wpływ nawozów używanych do zachowania trawy na polu golfowym, na okoliczne środowisko naturalne.

Zarazem, jeśli to Miasto Poznań miałoby budować pole golfowe, to cały projekt powinien “spiąć się” finansowo, co byłoby możliwe, poprzez podniesienie wartości miejskich gruntów przyległych do pola golfowego, przeznaczonych do sprzedaży.

Poniżej relacja, z przeprowadzonego na mój wniosek, wspólnego posiedzenia wyjazdowego Komisji Polityki Przestrzennej oraz Komisji Ochrony Środowiska i Zieleni Miejskiej Rady Miasta Poznania, na tereny potencjalnych pól golfowych:

http://www.poznan.pl/mim/info/news/gdzie-powinno-powstac-pole-golfowe,98510.html

Pole golfowe