Data: 10 V 2017

Dziś Komisja Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania przyjęła mego autorstwa projekt stanowiska w sprawie transformacji funkcjonalno – przestrzennej obszarów miejskich z elementem zabudowy poprzemysłowej.

Rewitalizacja całych dzielnic, bądź ich części, jest procesem zupełnie normalnym w krajach kapitalistycznych, w szczególności w stosunku do obszarów poprzemysłowych. W Poznaniu istnieje szereg dzielnic, w których kiedyś znaczącą role odgrywał przemysł. Do takich obszarów należą np. Podolany, Wilda, Naramowice, Wilczak, część Starołęki i inne. W dzielnicach tych dochodzi do samoczynnego procesu rewitalizacji, polegającego na zmniejszaniu udziału funkcji przemysłowych na rzecz funkcji mieszkaniowej i usługowej. Po części, znalazło to swoje odzwierciedlenie w uchwalonej w 2014 roku zmianie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania.

Jednakże, nie zawsze organy władzy publicznej, podążają i chcą podtrzymać te zmiany. Przykładem, może być wydana decyzja o warunkach zabudowy, zmieniających sposób użytkowania z funkcji magazynowej na funkcję produkcyjną działki na nieruchomości na ul. Druskiennickiej 8/10 na Podolanach, co otworzyło drogę do podejmowania dalszych kroków w kierunku tworzenia w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkańców, fabryki środków chemicznych.

Dlatego też, aby wzmocnić trend rewitalizacyjny, jak i zaapelować do Prezydenta Miasta Poznania o podjęcie odpowiednich działań, przygotowałem projekt stanowiska Komisji Polityki Przestrzennej w sprawie transformacji funkcjonalno – przestrzennej obszarów miejskich z elementem zabudowy poprzemysłowej.

Głosami 6:4, przy jednym wstrzymującym, uchwaliliśmy to stanowisko. Przewiduje ono m. in.:

  1. incydentalne istnienie stref przemysłowych w Mieście, pod warunkiem ich zwartości i braku bezpośredniej styczności z terenami mieszkalnymi;
  2. podejmowanie działań zmierzających do oddzielania przemysłu od przestrzeni mieszkalnej i wyprowadzania go poza obszar miejski;
  3. utrzymanie i wzmocnienie trendu rewitalizacyjnego na terenach poprzemysłowych znajdujących się w następujących częściach Poznania: Dębiec, Fabianowo-Kotowo, Głuszyna, Górczyn, Junikowo, Komandoria, Ławica, Naramowice, Ostrów Tumski, Podolany, Rataje, Sołacz, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki Starołęka, Śródka, Warszawskie-Pomet-Maltańskie, Wilczak, Wilda, Zawady.

Wierzę, że dzięki wzmocnieniu istniejących w Poznaniu procesów odnowy dzielnic, jak i zapobieganiu, zakłócających te procesy, powstawaniu obiektów przemysłowych w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkańców, wytworzymy przestrzeń miejską przyjazną mieszkańcom.

Uchwalone stanowisko jest dostępne pod poniższym linkiem:

https://boruczkowski.pl/wp-content/uploads/2016/09/Stanowisko-Komisji-Polityki-Przestrzennej-z-dnia-10-maja-2017-roku-w-sprawie-transformacji-funkcjonalno-przestrzennej-obszar%C3%B3w-miejskich-z-elementem-zabudowy-poprzemys%C5%82owej.doc