Data: 18 V 2018

Dziś, jako radny miejski, brałem udział w otwarciu Willi wraz w Galerią Plakatu Socrealizmu na ul. Słupskiej 62 na Krzyżownikach-Smochowicach w Poznaniu. Pod willą znajduje się zimnowojenny schron przeciwatomowy, a obok ogród wraz z małym budynkiem. Jest to miejsce, które miało służyć dowodzeniu przez komunistyczne władze Poznania w przypadku wojny atomowej.

Jestem pomysłodawcą i inicjatorek transformacji tego miejsca w lokalny ośrodek kulturalno – integracyjny. Mój pomysł wsparły osoby związane też z innymi opcjami politycznymi, dzięki czemu mogło dojść do sfinansowania i realizacji projektu. Ostatecznie, ogród został wyprzątnięty, willa wyremontowana, a na parterze, urządzona Galeria Plakatu Socrealistycznego (a zatem, tematyką nawiązująca do pierwotnego przeznaczenia miejsca; jednakże, bynajmniej nie gloryfikująca czasów PRL).

W Galerii zaprezentowane zostały plakaty ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które pochodzą z okresu PRL-u: plakaty, które stworzone zostały zgodnie z doktryną socrealistyczną, obowiązującą w sztuce polskiej w pierwszej połowie lat 50-tych, plakaty filmowe, które opowiadają historię PRL-owskiego kina oraz plakaty z okresu odwilży. Całości dopełniają meble i wyposażenie mieszkań z głębokiego PRL.

Ta transformacja obiektu, jest to spore osiągnięcie, zarówno dla mnie jako radnego miejskiego, jak i społeczności lokalnej, i oby jaskółka zapowiadająca powstawanie więcej ośrodków kultury w dzielnicach peryferyjnych.

Zdjęcie poniżej z otwarcia Galerii. Na zdjęciu od lewej: Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości p. Tomasz Łęcki, ja, Wiceprezydent Poznania p. Jędrzej Solarski, Przewodniczący Rady Miasta Poznania p. Grzegorz Ganowicz, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania p. Justyna Makowska, Przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania p. prof. Antoni Szczuciński, Przewodniczący Rady Osiedla Krzyżowniki-Smochowice p. Przemysław Polcyn.

Otwarcie Galerii Plakatu Socrealizmu